Recenzja poradnika: Fast Text – Joanna Wrycza-Bekier.

Od czasów szkolnych miałem dryg do pisania. Nie uczyłem się tego specjalnie, a raczej tak mimochodem układały mi się słowa w ładny sposób. Teraz jednak, gdy prowadzę bloga, pomyślałem by poszukać jakiegoś poradnika na temat, jak ulepszyć swój styl pisania i tak znalazłem ten tytuł. Teraz czas na wydanie werdyktu.

 

Książka Fast Text, autorstwa Joanny Wryczy-Bekier to typowy poradnik. Pełen praktycznych porad o tym jak pisać teksty krótkie, dynamiczne i przykuwające uwagę czytelnika. Autorka jest specjalistką w słowie pisanym i jest to odczuwalne już od samego wstępu. Mimo tego tekst jest napisany bardzo przestępnym językiem i nawet, iż jest to poradnik, czyta się błyskawicznie. Dosłownie każda osoba, która ma do czynienia z pisaniem, czy to choćby postów na portalach społecznościowych, czy też, jak w moim przypadku, bloga, wyniesie z tej pozycji wiele przydatnych wskazówek.

Siłą tytułu jest na pewno mnogość przykładów w nim zawartych. Mamy tam i słynne cytaty, teksty piosenek, jak i nawet teksty reklamowe. Krok po kroku, zostają nam wyjaśnione wszystkie meandry słowa pisanego, od tego jakich wyrazów używać, których unikać, przez środki stylistyczne warte do poznania, aż do nauczenia się budowania napięcia, trzymającego za gardło czytelnika. Bardzo mnie zdziwiło, że nieraz wystarczy pozmieniać parę słów, zmienić szyk zdań i z nudnego, wydłużonego tekstu da się zrobić świeżą, dynamiczną oraz wciągającą, wręcz opowieść.

Zawarte są tu również cztery przydatne warsztaty: Krótkie bio, Słowa kluczowe, Znaczniki SEO oraz Wezwanie do działania. Nauczą one tego jak napisać swoją krótką notkę biograficzną, podstaw pozycjonowania i dobierania przy tym słów kluczowych, no i jak mobilizować czytelnika do wykonania określonego działania. Najciekawszy fragment na jaki trafiłem podczas czytania to ten o magii liczb w słowie pisanym, a dokładniej symbolice trójki, dwójki i jedynki. Niesamowite ile emocji i treści mogą przekazać nam, co najwyżej trzy słowa.

Ten poradnik okazał się dla mnie kopalnią, bardzo przydatnej w zawodzie blogera oraz bezcennej, wiedzy. Polecam ją każdemu domorosłemu autorowi tekstów, ale są tu przydatne informacje, nawet dla ludzi trudniących się handlem. Warto zapoznać się z tym tytułem.

Plusy:

+ Napisana łatwym i przystępnym językiem.
+ Każda porada dotycząca pisania tekstów, wyjaśniona stosownym przykładem.
+ Przydatne warsztaty.
+ Poradnik przydatny amatorom, jak i doświadczonym twórcom tekstów.

Minusy:

– Nie do końca jest to minus, ale rozczarują się tutaj wszyscy ci, którzy sądzą, że lektura tej książki zrobi z nich super pisarza.

Ocena: 5\6 Połamanych długopisów.

Tytuł: „Fast Text: Jak pisać krótkie teksty, które błyskawicznie przyciągną uwagę.”
Autor: Joanna Wrycza-Bekier
Wydawnictwo: One Press
Liczba stron: 192