Niedzielink, czyli ciekawe linki #5

ciekawe linki

Witajcie, w końcu po długiej przerwie przyszedł czas na kolejny przegląd ciekawych linków. A dziś dowiecie się jak walczyć z fałszywymi informacjami, jak nie zamknąć się w bańce i polecimy w kosmos z liniami lotniczymi Apollo.

 

Jak nie dać się zmanipulować w świecie post-prawdy?

Tematyka fake-news jest ostatnio odmieniana przez wszystkie możliwe przypadki. Trudno się dziwić, w końcu fałszywe informacje, w erze cyfrowej, zyskały kolosalny wpływ na rzeczywistość. Jednak wbrew pozorom, nie jest to zupełnie nowe zjawisko i tylko problem dzisiejszych czasów, o czym dowiecie się z tego świetnego tekstu. Przeczytacie tam o historycznych przypadkach tego procederu, trochę bardziej świeżych przykładów oraz o tym jak rozpoznawać i walczyć z tym manipulacyjnym zagrożeniem. Przerażająca jest świadomość, że na każdego z nas można wpłynąć odpowiednim trikiem, warto się więc dokształcić i nie dać oszukiwać.

Jak Facebook zamyka nas w bańce informacyjnej?

Kolejny pouczający artykuł, tego samego autora. Porusza on tutaj tematykę życia w bańce informacyjnej. Każdy z nas będąc na Facebooku czy tworząc jakąkolwiek społeczność, z czasem zaczyna mimowolnie tworzyć wokół siebie swoisty informacyjny kokon. Obracanie się wokół osób o podobnych poglądach i zainteresowaniach jest oczywiście całkowicie normalne, aczkolwiek ma to swoje dość niepokojące, ciemne strony. Choćby ignorowanie niewygodnych dla siebie informacji czy podatność na syndrom oblężonej twierdzy. Życie w takim kółku wzajemnej adoracji bywa ryzykowne i dobrze jest znać parę sposobów na wyjście ze swojej bańki, ale o tym w tekście.

Apollo: Największe Osiągnięcie Ludzkości

Nasz ulubiony youtubowy naukowiec, SciFun znów powraca z fascynującym materiałem wideo. O misjach programu Apollo i jej skutkach dla naszego gatunku słyszał pewnie każdy, kto nie przespał ostatnich 50 lat pod lodem. Podbój kosmosu i liczne lądowania ludzi na powierzchni Księżyca to temat rozpalający wyobraźnie całych społeczeństw, w tym mnie, więc dobrych ciekawostek z tej dziedziny nigdy za wiele. Film trwa około 16 minut i w pigułce przekazuje wszystkie najważniejsze fakty o programie Apollo, o których grzech nie wiedzieć.

Strona Global Quiz

Są tu fani rozwiązywania quizów albo popisywania się wiedzą? Jeśli tak, to polecam Wam zapoznać się z tą stroną. Znajdziecie tam całe mnóstwo testów i quizów o zróżnicowanym poziomie trudności oraz tematyce. Po odpowiedzi na każde pytanie, nie ważne czy prawidłowej, dostajemy ciekawe fakty związane z daną zagadką. Super sprawa, nie dość, że możemy sprawdzić własny stan wiedzy ze swoich ulubionych dziedzin, to jeszcze mamy możliwość nauczenia się czegoś, a nawet możliwość wstawienia autorskich pytań. Dodatkowo można zmierzyć się z innymi użytkownikami w quizie w trybie arenowym. Polecam się zapoznać.

Game of Thrones: Season 1-6 Recap

Z okazji jutrzejszej premiery nowego sezonu Gry o Tron pojawiła się fanowska składanka kadrów i epickich scen z poprzednich serii. Wszystko w formie zgrabnie zmontowanego zwiastuna i z dialogami głównych postaci. Miły czasoumilacz na ostatnie godziny oczekiwania, dobra chwila na finałowe odliczanie :)

No i to już koniec listy linków, miłego końca weekendu życzę.

***

Podobał się tekst? Udostępnij go! Zajmie to moment, a pomoże mi w rozwoju. Pod postem są ikonki, Dzięki ;)

Chcesz dodać mi motywacji do dalszej roboty? Zostaw komentarz.

Polub również fanpage bloga, by być na bieżąco z najnowszymi wpisami.

Jeśli lubisz gry wideo, to zapraszam też na mój profil na Instagramie.

  • Smutne jest to że społeczeństwo często przyjmuje fake – news jako prawdę objawioną i puszcza dalej, bez żadnej refleksji. Internet to bardzo ułatwia, ale jak sięgnę pamięcią do czasów bez internetu, to źródłem prawd objawionych była telewizja – „to święta prawda, bo w telewizji mówili”. Zresztą nawet w czasach gdy telewizji też nie było, rolę fake- newsów spełniała wiejska plotka. Choć właściwie teraz też. :)