Introwertykiem być.

W czasach szkolnych zawsze byłem raczej zamknięty w sobie. Nie udzielałem się zbytnio, trzymałem się na uboczu i można powiedzieć, że byłem taką typową cichą myszą. Mimo tego czułem się całkowicie dobrze w tej roli i dziś już wiem, iż rzeczywiście nie było to niczym dziwnym, po prostu okazałem się introwertykiem…

 

Od dawien dawna ludzie potrafili się od siebie diametralnie różnić pod względem charakteru. Każdy wie, iż istnieją osoby z natury bardziej towarzyskie albo wręcz przeciwnie, wycofane i stroniące od innych. Wiedział o tym także szwajcarski psychiatra, Carl Gustav Jung, który zaproponował podział cech osobowości na introwersję i ekstrawersję. Podział ten z małymi modyfikacjami przetrwał do dziś i wygląda następująco:

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Introwersja_i_ekstrawersja

Zdecydowana większość społeczeństwa jest w równowadze tych dwóch biegunów, a osoby w pełni introwertyczne lub ekstrawertyczne to z reguły rzadkość. Ja osobiście nie odbiegam zbytnio od większości, ale dominuje we mnie zdecydowanie bardziej introwersja i na niej się teraz skupmy.

W społeczeństwie, czasami słyszy się, że introwertycy nie lubią przebywać z innymi ludźmi i są niemal aspołeczni. Nie jest to do końca prawda, najlepiej opowiem to na swoim przykładzie. Rzeczywiście, może nie do końca odnajduję się w towarzystwie większej ilości ludzi, ale jednak samotnikiem bym się nie nazwał. Lubię przebywać z ludźmi i czasem pogadać, preferuję jednak bardziej wąskie grona osób. To jest bardzo podobne to gustu, można by rzec, preferujemy daną rzecz, ale potrafimy od czasu, do czasu wyjść poza strefę komfortu i spróbować innej rzeczy.

Pozostałe dominujące we mnie cechy są właściwie zbieżne z tymi na schemacie. Jestem osobą spokojną, raczej poważną i lubię sprawować kontrolę nad swoimi działaniami, z natury jestem też ostrożny oraz zazwyczaj myślę zanim coś zrobię. Czyni mnie to więc niemal książkowym przykładem introwertyka. W szkole niemal zawsze byłem właśnie taką osobą. Prawie wszyscy wokół mnie byli moim przeciwieństwem, ale nigdy nie było to problemem by żyć w społeczeństwie. Więc jeśli zawsze zastanawiasz się czy jesteś osobą dziwną i inną niż wszystkie. To pamiętaj, że na pewno nie ma w tym nic złego, może po prostu jesteś introwertykiem.

Piszcie w komentarzach kim Wy jesteście z charakteru.